BİST
4.854,16
ALTIN
1.043,73
DOLAR
18,62
STERLİN
22,41
EURO
19,31

Uluslararası SMARTEnvi proje kapanış konferansı

Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen SMARTEnvi (Akıllı-Çevre) Projesi Uluslararası Kapanış Konferansı GTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

12 Mayıs 2023 00:44
Uluslararası SMARTEnvi proje kapanış konferansı

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) koordinatörlüğünde, GTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Toprak yürütücülüğünde, AB Projesi Kapanış Konferansı ve 6. Ulusötesi Ortaklar Toplantısı GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Konferansa, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Fano (İtalya) Belediye Başkanı Massimo Seri, GTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Işıl Kurnaz ve Prof. Dr. Hasari Çelebi’nin yanı sıra proje ortakları, kamu ve özel sektör kuruluşlarından ilgililer de katıldı. Vahşi katı atık depolama sahalarını iyileştirerek çevre ve su kaynaklarına yönelik tehlikeleri azaltmak için gerçekleştirilen projenin ürünleri konferansa katılan projenin hedef gruplarına tanıtıldı.   Konferansta ayrıca 5 ülkeden 9 ayrı proje ortağı ve ilgili sektör temsilcileri yer aldı. 

Konferans açılışında, GTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Selçuk Toprak projenin genel çerçevesini çizen bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze özelinde yapılan atık toplama ve sürdürülebilirlik çalışmalarına örnekler vererek, bu konuda yetkin devlet kademelerinden alınan ödülleri aktardı. GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Kurnaz ise bir yeşil kampüs olan GTÜ’nün, bölge ve ülke ekosistemine katkısını anlattı. 

Projenin Gebze Teknik Üniversitesi ayağında İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümlerinden Prof. Dr. Selçuk Toprak, Prof. Dr. Banu Çetin, Doç. Dr. Çiğdem Balçık ve Araş. Gör. Oğuz Dal yer almaktadır. Söz konusu projede Türkiye, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Polonya'dan üniversite, belediye ve özel firmaları temsil eden 9 ayrı ortak kuruluş yer almaktadır. 


GTÜ’nün proje yürütücüsü olduğu projenin diğer ortakları: Pamukkale Üniversitesi, Fano Büyükşehir Belediyesi (İtalya), Denizli Büyükşehir Belediyesi, Training 2000 (İtalya), Silesian University of Technology (Polonya), Sofia University St. Kliment Ohridski (Bulgaristan), Research and Development Biointech (Bulgaristan), Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti (Romanya). 

Proje içerisinde yer alan sosyal ortaklar: Network of Municipalities in the Apennine Mountains (İtalya), Gebze İnşaat Mühendisleri Odası, ECO Knowledge GT (Bulgaristan), Denizli Çevre Mühendisleri Odası, Research Organization and Manufacture of Bioproducts (Bulgaristan) ve Polish Society of Circular Economy (Polonya). 

Başlangıç yılı 2021 Haziran ayı olan proje, 31 Mayıs’ta sonlanacak fakat toplumsal katkıyı gözeterek, faaliyetlerini projeden sonra- web sitesi üzerinden- en az 5 yıl ücretsiz olarak topluma sunmaya devam edecek. Projenin yürütücüsü Prof. Dr. Selçuk Toprak projenin 5 ana ürünü olan SMARTEnvi Karar Sistemi, SMARTEnvi Çok Dilli E-Öğrenme Platformu,

SMARTEnvi Yetkinlik Aracı SMARTEnvi Öğrenme Modülleri, ve SMARTEnvi Akıllı Rehberlik El Kitabından bahsetti ve ardından bu ürünlerin yalnızca Türkiye’ye ve Avrupa’da değil tüm dünyaya sunulduğunu, isteyen herkesin dünyanın her yerinden çevrimiçi, ücretsiz bu ürünlerden faydalanabileceğini vurguladı. Ayrıca, Prof. Toprak SMARTEnvi Karar Sisteminin Vahşi Katı Atık Depolama Sahalarının Rehabilitasyonu için kullanılabilmesinin yanında bazı bileşenlerinin düzenli depolama sahaları için de kullanılabileceğini söyledi. Örneğin, stabiliteyi hesaplayan bileşenin bu özelliğe sahip olduğunu, deprem gibi faktörleri de göz önüne aldığını ifade etti. Söz konusu web sitesi: https://smart-envi.gtu.edu.tr/ 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.