Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-01-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > İlçe hastaneleri kapatılıyor!
 
İlçe hastaneleri kapatılıyor!

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Nurettin Çelik ilçelerdeki hastanelerin kapatılacağına dair haber aldıklarını belirterek AKP’ye yüklendi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 21-12-2017 - 16:07

 

İşte o açıklamanın içeriği: Hepinizin bildiği gibi Ak Parti hükümetinin şehir hastaneleri diye bir projesi var. Kocaeli’de de İzmit Cephanelik mevkiinde yapımı devam ediyor. Özel şirkete devredilen bu hastanelerin yararı olacak mı? 
 
Hükümet işin kolayına kaçarak, girişimciye ihale ettiği alana hastane yaptırıyor. Yapılan bu hastaneye de müşteriyi garanti ediyor. Sağlık bakanlığı açılan hastaneleri yönetecek olan şirketlere yönelik “Biz size % 70 oranında doluluk garantisi veriyoruz. Eğer hastanedeki doluluk bu oranda olmazsa zararınızı karşılayacağımızın da teminatını veriyoruz” diyor. 

Yani, halkın sağlıklı yaşam sürmesi için gayret göstermesi gereken bakanlık;  hastalara müşteri gözüyle baktığı yetmezmiş gibi “% 70 oranında hastanızı biz garanti ediyoruz” diyor.  Resmen halk hasta olamaya teşvik ediliyor. Halkın hastalığı birileri için fırsata dönüştürülüyor.
 
Peki, gerekli doluluk sağlanamazsa ne olacak? Tabi ki farkı devlet ödeyecek. Yani fatura millete kesilecek. Ömründe hastaneye hiç gitmemiş insanlar bile yanlış devlet politikasının bir neticesi olarak ceplerinden para ödemiş olacaklar. Anlayacağınız “Deli Dumrul” hesabı köprüden geçmeyen de bedel ödemek zorunda kalacak.  Acaba böyle bir uygulama ile belirli çevrelere rant mı sağlanıyor?  diye akıllarımıza şüphe düşüyor.

Bu proje kapsamında ilçe hastanelerinin kapatılacağını, 10-20 yıllık bazı hastanelerin de yıkılacağı haberini aldık. Hükümet,  eski hastaneleri modernize etmek yerine yıkmayı tercih etmiş. Yaptığı israflara bir yenisini eklemiş. Milletin parası bu kadar kolay çar-çur edilmemeli.

Şunu da belirtmeliyim ki; devlet 22 şehirde açacağı bu hastaneleri özelleştirmemelidir. Sağlık kamunun eliyle bedava verilmelidir. Sağlık müesseseleri kar amacı güden özel şirketlerin insiyatifine bırakılamaz. Eğer böyle olursa istenilen verim elde edilemez ve müşteri gözüyle bakılan hasta vatandaşlar sömürülmüş olur.  

Burada hemen şunu da sormak istiyorum. Şehir hastanelerinde kullanılacak olan malzemeler, cihazlar nereden temin edilecek? Bu cihazlar ne kadar yerli olacak? Hükümet Avrupa’dan, Almanya’da temin edeceği eski, elde kalmış ürünlerle bu millete hizmet etmeyi amaçlıyor.

Bilin ki bu hastane maliyetinden çok tıbbi cihazların maliyetleri ciddi bedeller gerektiriyor. Siz burada kullanılacak cihazları üreten başta Almanya gibi üretici ülkelere Pazar kaynağı oluşturarak dış politika söyleminizle çelişiyorsunuz. Bir yandan eyy Amerika,eyy Almanya,eyy Hollanda diyeceksiniz diğer yandan sağlık sektöründe MR, tomografi vs. üstün teknoloji cihaz üretemeyip bu bağırdığınız ülkelere bağımlı kalacaksınız. Sizce bu garip değil mi? 

15 yıldır iş başındasınız, bu cihazları üretseydiniz daha iyiydi. Hem meydanlarda “Eyy Almanya” diye seslenip uyaracaksınız. Hem de onlara Pazar oluşturup kaynak sunacaksınız. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu...


 
Etiketler :
İlçe - hastaneleri - kapatılıyor! -
21-12-2017
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Mahalle kızı
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi