BİST
4.854,16
ALTIN
1.043,73
DOLAR
18,62
STERLİN
22,41
EURO
19,31

KOTO’dan 100. yıla özel proje

Kocaeli Ticaret Odası, Cumhuriyetin 100. Yılında yeni bir projeye imza atarak, “Türkiye Yüzyılında Kocaeli” yolculuğunu başlattı. Kentin tüm paydaşlarının katılımlarıyla ilk toplantısı yapılan proje, şehrimizi ikinci yüzyılın lider şehri yapmayı amaçlıyor  

30 Kasım 2023 18:40
KOTO’dan 100. yıla özel proje

Kocaeli Ticaret Odası, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına özel bir projeyle başladı. Kentin tüm dinamiklerini buluşturan, “Türkiye Yüzyılında Kocaeli” projesinin lansmanı paydaş toplantısında yapıldı. KOTO Başkanı Necmi Bulut’un, Meclis Başkanı Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Tahsin Can Kuşkan, Hızır Fatih Sarıoğlu, KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak ile birlikte ev sahipliği yaptığı toplantıya; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı, Vergi Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Defterdarlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, KOSGEB Doğu Müdürlüğü, Doğu Marmara Gümrük Müdürlüğü, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), MTA Marmara Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin temsilcileri katıldı. 


‘İKİNCİ YÜZYILDA LİDER ŞEHİR KOCAELİ’

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Bulut, projenin tüm Kocaeli’yi kapsadığını ifade ederek, “Bilindiği gibi artık dünyada ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Bu ivmeden hareketle Kocaeli Ticaret Odası olarak kentin yönetiminde yer alan tüm kurum ve kuruluşlarının paydaşlığında, ‘Türkiye Yüzyılında Kocaeli’ Projemizi hazırladık. İlimizin küresel ve kentsel rekabet kabiliyetini geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla çıktığımız uzun yolculukta, şehrimizin mevcut durumunun analizini yaparak, yeni yüzyılda lider şehir konumuna yükselebilmesi için gerekli eylem planlarını ortaya koyacağız” dedi. 

PROJENİN AMACI VE KONU BAŞLIKLARI 

Akabinde KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayrakturan, projenin detayları ile ilgili bilgi verdi. “Kocaeli’yi el birliğiyle nasıl daha ileri nasıl taşırız?” düşüncesiyle yola çıkıldığını ifade eden Prof. Dr. Bayraktutan, “Önce mevcut durumu tespit edeceğiz, sorun alanlarını saptayacağız. Akabinde fırsatları tespit edeceğiz ve senaryolarla eylem planlarının belirlenmesini gerçekleştireceğiz. Nüfus Dinamikleri, göç ve istihdam, Sanayi, Ticaret, Tarım, Turizm, Dış Ticaret, Lojistik (Ulaşım, Denizcilik-Limanlar, Demiyolu, Karayolu, Havayolu, Depo, Antrepo, vb), Araştırma- Geliştirme, Teknoloji, Dijital Dönüşüm, Patent, Marka, Fikri Mülkiyet Hakları, Tasarruf-Yatırım Kapasitesi ve Kamu Sektörü (vergi gelirleri ve yatırımlar), Yabancı Sermaye, Eğitim, Mesleki Eğitim, Yüksek Öğretim, Sağlık (sağlık turizmi), Doğal Afet Direnci, Kentsel Dönüşüm, Altyapı ve İnşaat, Yeşil Dönüşüm, Sosyal Devlet Uygulamaları konu başlıklarında, Kocaeli’mizi ikinci yüzyıla hazırlayacağız” dedi. 

KURUMLARDAN TEŞEKKÜR 

Toplantı, katılımcılarının görüş ve önerilerini paylaşmasıyla devam etti. Çalışmanın şehrimizin daha da gelişmesinde önemli katkıları bulunacağını ifade eden paydaş kuruluş temsilcileri, Kocaeli Ticaret Odası’na teşekkür etti. Türkiye Yüzyılında Kocaeli Projesi, toplantılar, çalıştaylar, saha araştırmaları, mülakat ve anket çalışmaları, Kongreler, etkinlikler, verilerin temini, düzenlenmesi, analiz ve raporlama süreçleri ile devam edecek.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.