Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 21-10-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Haydar Akar: Gelir testi uygulansın
 
Haydar Akar: Gelir testi uygulansın

Mecliste yeni askerlik kanunu görüşmeleri devam ederken birçok maddenin ileride sorunlar oluşturduğuna ilişkin muhalefetin önerileri tartışılıyor. Askerlik yasası görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bedelli askerliğe ilişkin maddenin adalet ve eşitliğe aykırı bir durum olduğunu belirterek bunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 13-06-2019 - 16:34

 

MADDE EŞİTLİĞE AYKIRI
 
Akar konuşmasında holding sahibi olanların çocuklarının, torunlarının 31 Bin TL olan bedeli çok rahat ödeyeceğine dikkat çekerek ancak asgari ücretle çalışan aileler bu bedelleri ödeyemeycektir. dedi. Bedellerin bir gelir testi ve kademeli olması gerektiğini belirten Akar, bu şekilde yapılacak değişiklikle doğru bir uygulamanın hayata geçirilebileceğini söyledi.
 
TEK BİR KİŞİYE BU YETKİ VERİLEMEZ
 
Meclis Komsiyonundanalal acele askerlik yasasının geçirildiğini altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘Sayın Başkan, biraz evvel yapmış olduğunuz konuşmada yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşenler için her gün için 5 lira ve 10 liralık bir ceza yaptırımı uygulanacağını söylediniz. Şimdi kanun yapıyoruz burada. Üç sene sonra, beş sene sonra bu 5 liraları, 10 liraları düşündüğünüzde hiçbir anlam ifade etmeyecek ve üç yıl sonra veya iki yıl sonra tekrar buraya bir kanun gelecek "Bunları artıralım." diyeceksiniz. Onun için bunu da aynı bedelli askerlikte bulduğunuz formül var ya böyle bir formülle -örneğin asgari ücretin yüzde 0,5'i olabilir, 1'i olabilir- bir sisteme bağlarsanız bundan sonra bir daha bunun için de bir kanun yapma gereği duymayız. Yine, bir başka şey askerlik hizmet süreleriyle ilgili. Cumhurbaşkanına yetki veriyorsunuz. Askerlik hizmet süresinin -üç ay- yarıya indirebilir ya da yarısı kadar artırabilir. Yahu askerliği üç aya indirirse ne yapacağız? Böyle bir şey olabilir mi? Bir kişiye niye yetki verilsin. Bakın, burada hep birlikte kanun yapıyoruz, altı ayla da sınırladık, belirledik. Yani askerliğin üç aya düşmesi gerekiyorsa üç sene sonra, beş sene sonra, on sene sonra yine konuşuruz.’ dedi.
 
KANUN TEKRAR GÖRÜŞÜLMELİ
 
Meclis görüşmelerinde AKP ve MHP Milletvekillerinin de kafasının karışık olduğunu belirten Akar, yöntemin yanlış olduğunu, tüm siyasi partilerin görüşlerinin dikkate alınarak, değişikliklerin yapılmasını ve bu şekilde gelecekte aynı kanunu tekrar meclise getirmek zorunda kalınmayacağını söyledi. Akar, binlerce gencin bu kanunu beklediğinin altını çizerek AKP’nin uzlaşma yoluna gitmesinin önemli olduğunu söyledi.


 
Etiketler :
Haydar - Akar: - - Gelir - testi - uygulansın -
13-06-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi