Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-01-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Eğitim > Çocuk parklarında ücretsiz kitap dağıtacak
 
Çocuk parklarında ücretsiz kitap dağıtacak

Sarrafların alım satımını yaptığı kitapları yalnızca birer nesne olarak görmek mümkün değil. Bu eserler aynı zamanda dünyanın en parlak zihinlerinin fikri birikimi. Günümüzde işini hakkıyla yapıp bu ismi (ya da sıfatı) hak edenine rastlamak artık eskisi kadar kolay değildir. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 13-01-2018 - 14:44

 

SAHAF DENİLİNCE AKLA 0 GELİYOR!

ÖSS, KPSS kitabı satanların zaten hemen hemen hepsi sahaflık vasfını yitirmişlerdir. İşine tutkuyla bağlı, Kocaeli’de sahaflık denilince akla gelen belki de ilk isim, Rüyam Cafe, Kitap Keyfim’in sahibi Şerafettin Ergül ile sahaflığın inceliklerini konuştuk.Üye ol, kitabını seç, çaylar bizden denilince de akla gelen Rüyam Cafe, Kitap Kayfim’dir.

KİTAPÇILAR DEĞİL TOPLUM ZENGİN OLSUN
 
Biz sorduk Şerafettin Ergül konuştu ve bakın neler dedi. İşte o sohbetten bir bölüm: ‘’Ben kitap satarak zengin olmayı istemiyorum, amacım insanları ve toplumu kazanmak. Kitapçılar zengin olmasın toplum zengin olsun, en büyük zenginlik bilgidir, dönüşü geç oluyor ama kalıcı oluyor.  Bizim görevimiz yok olmak üzere olan bütün kitapları gün yüzüne çıkartmak. Biz insanları güzelliğe bilgiye davet ediyoruz. 

ÇOCUKKEN BABAMLA ÇAY SATIYORDUK
 
Ben 20 yılı aşkın süredir kitapların içindeyim, çocukluğumda içimde ruhumda ukde eden kitaplara geri döndüm. Benim çocukluğumda ulaşamadım kitaplar sevdam olarak içimde ve yüreğimde kaldı. Yani kitap aşkı çocukluğumdan geliyor. Çocukken esnaf çay ocağında babamla birlikte çay satıyorduk.
 
 ÇAY PARASI İLE KİTAP ALDIM
 
Dedim ki ben kitaplarımı getireyim buraya, hem kitaplarımı burada okuturum insanlara, hem de takas yaparız diye kendi kitaplarımla başladım.  Çocukluğumda satmaya kıyamadığım okuduğum bütün kitapları koydum derken çay sattım sattığım çay parasıyla kitap aldım. Öyle böyle derken yıllar geçince kitaplar çoğaldı ve yerini artık çay kitaba bıraktı O yüzden logomuzda babamdan miras kalan bir bardak çay vardır.
 
ÇOCUKLARA KİTAP SATMAM
 
Çocukluğumda kitaplara ulaşamadığım için ve kitaba olan özlemim yüzden çocuk kitaplarını asla satmam ve göz göze geldiğim her çocuğa hediye ederim. Çocuklar hiçbir şeyi unutmazlar onların ruhuna dokunmanız lazım ve o kitabı bağrına basışını gördüğümde beni inanılmaz bir mutluluk sarıyor. Bana sorsanız ölmeden önce ne yapmak istersin? Diye mutlaka bir çocuğa daha kitap vermek isterim. Yapmak istediğim tek şey bu ve parayla pulla hiç bir şeyle ölçemezsiniz bunu. Benim misyonum ve görevim bu. Benim elimde hemen hemen her türlü kitap mevcut, 100 yıllık 150 yıllık Osmanlıcalar, yazıtlar hatta daha da eskileri mevcut.
 
BİR TOPLUMU DEĞİŞTİRMEK İSTİYORSANIZ
 
Benim kitap topladığımı burada bilmeyen yok. Bana mutlaka ulaşıyorlar ve kitaplar bir şekilde bana geliyor. Bizim görevimiz bu. Zamanlar, medeniyetler ve insanlar arasındaki bilgi köprüsünü sağlayarak bunun yok olmasını engelleyip nesilden nesile aktarmak. Bir toplumu değiştirmek istiyorsanız ve 100 yıllık geleceğini garanti altına almak istiyorsanız 10 yıl eğitime ve kitaba önem vereceksiniz.
 
DEVLET ELİYLE KİTAPLAR ÜCRETSİZ VERİLMELİ
 
10 yıl içerisinde kitabı okumayı eğitimin sürekli destek diyeceksiniz 10 yıl sonra ülkenin 100 yıllık geleceğini garanti altına alırsınız. Okul öncesi eğitim ve dâhil bütün çocuk kitaplarını ücretsiz yapacaksınız, 12-13 yaşına kadar bütün kitapları devlet ücretsiz sağlamalı. Çocuk kırtasiye gittiğinde kitap beğendiği zaman onu oradan ücretsiz alabilmeli. 
 
OKUYAN KAZANIR, BİZİM SLOGANIMIZ BU
 
Birçok aile var çocuğuna kitap alamayan ve çocuk kitaplara özlemle bakıyor Ben yakaladığıma hemen kitap verebiliyorum Peki ya benim göremediklerim. Çocuklarımızın gözlerindeki ışığı söndürmeyelim. Benim babam odun taşıyordu, ben kitap taşıyorum. Adım adım benden sonrakilerde bir aşama daha yukarı götürecekler. Okuyan kazanır bizim sloganımız bu. 
 
ÇOCUK PARKLARINDA KİTAP DAĞITACAĞIM
 
Çocuk kitapları ile ilgili çalışma başlattım ve seyyar kütüphane yapmayı düşünüyorum. Çünkü her çocuk buraya gelemiyor ama her çocuk parka gidiyor. Ben de çocuk parkına gidip onlara kitap dağıtacağım. Sadece Türkiye’de değil dünyada bile en ucuz kitabı veren benim, 1 liraya bile kitap veriyorum çaydan daha ucuz.1 liraya kitap alabileceğiniz tek site bizim sistemiz.
 
KÜTÜPHANELERİ ÇOĞALTIRSANIZ  CEZAEVLERİNİ BOŞALTIRSINIZ

Kitap sizi bir cümleyle için ağlıyorsa o kitabı rahatlıkla okuyabilirsiniz. Kötü kitaplar kötü yemekler gibidir, zorlamayın kendinizi okuyamazsınız. Sizi yakalayamayan kitabı bırakın. Geleceğimizi inşa etmek için kitaba sarılmalıyız. Ve 10 yıl çocuklara kitapları ücretsiz verirseniz 10 yıl sonra ülkede kötü alışkanlıkların azaldığını ve cezaevlerinin boşaldığını göreceksiniz. Kütüphaneleri çoğaltırsanız  cezaevlerini boşaltırsınız.
 
KİTAPLAR BENİM ÇOCUKLARIM
 
Zamanımızda çok fazla çöp ve ise yaramayan kitaplarda basılıyor kitapların üzerindeki sansür ve baskıda kalkmalı, daha özgürce yazabilmeli. Bir toplumda gazeteci ve yazar ne kadar özgürse toplumun geleceği de o kadar garanti altındadır. İsteriz ki yazılan eserler çoğalsın okuyanlar çoğalsın. Yazan ile okuyanı buluşturmak için projeler üretilmeli. 
 
DURAKLARDAKİ KÜTÜPHANELER
 
Duraklara yapılan kütüphanelerle ilgili bir projemiz var. Onların boş olmaması lazım o kütüphaneler yeter ki çoğaltsın. Ben onları doldururum bana yeter ki yetkiyi verin. 1850’li yıllarda Londra Belediyesi seyyar bine yakın kütüphane yapmış ve sorumluluğunu kitap satıcılarına vermiş. Ve 1850’ lerdeki o gelişme bugünün İngiltere’si.
 
DÜNYAYA BİLGİ İLE HÜKMEDERSİNİZ
 
Siz yeter ki bir tohum atın bilgiyle tüm dünyaya hüküm edersiniz. Siz hiç kavga eden kitap gördünüz mü? Bak bir sürü kitap var burada, renkleri ayrı dilleri ayrı. Bunlar benim çocuklarım ve bunlar hiç kavga etmezler hiç kötü söz söylemezler. Bana asla ihanet etmezler, üstelik okudukça masumiyetimiz de artar. HABER: Esra SÖZER
 
Adres: Rüyam Cafe (Belsa D Kapı ATM’ler Yanı)
 
İletişim: 0532 782 6050 – 0262 323 1923
 
İnfo@kitapkeyfim.com.tr
 
Facebook.com/kitapkeyfim – 
 
twitter.com/kitapkeyfim


 
Etiketler :
Çocuk - parklarında - ücretsiz - kitap - dağıtacak -
13-01-2018
Eğitim
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Mahalle kızı
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi