Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 07-08-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Sağlık > Konak Hastanesi ve Laparoskopik tedavisi
 
Konak Hastanesi ve Laparoskopik tedavisi

Konak Hastaneleri İzmit Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kul Laparoskopik Cerrahi hakkında vatandaşı bilgilendiriyor. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 12-08-2016 - 13:42

 

Kısaca tariflemek gerekirse, laparoskopik yani kapalı ameliyat ne demektir? 

Laparoskopik cerrahi demek, klasik açık yöntemle yaptığımız ameliyatların, vücut boşluklarına yerleştirilen ince kamera ve aletler yardımı ile büyük cilt ve kas kesikleri yapmadan yapılabilmesine olanak sağlayan operasyonların genel adıdır. 

Laparoskopik ameliyatlar ne zamandan beri var? Çünkü eskiden bu kadar yaygın değildi ama son zamanlarda popüleritesi arttı.

Hekimler ya da şifacılar diyelim, çok eski zamanlardan beri insan vücudunun içine ulaşıp hastalıkların sebeplerini bulmaya ve tedavi etmeyeçalışmışlardır. Ancak mevcut olanaklar ile çok kısıtlı işlemler yapılabilmiştir. 1805 de PhillipBozzani mum ışığını konkav bir cam ile tüpün içinden ilerletmeyi başarmış ve bu sayede ilk endoskopu yapmıştır. Bu alet ile barsakların ve idrar kesesinin içini kısmi olarak inceleyebilmiştir. 1901 de ilk laparoskopik işlem GeorgKelling tarafından bir köpeğe yapılmış ve sonrasında da zaman içinde gelişerek modern tıpta hastaların tanı ve tedavisindeki yerini almıştır. Ülkemizde de ilk laparoskopik ameliyat 1990 yılında Prof. Dr. Ergun Göney ve ekibi tarafından yapılmıştır. Bu operasyonda hastaya kapalı safra kesesi ameliyatı yapılmıştır. Tabi ilk zamanlarda hem yapan hekim sayısının az olması hem de kullanılan ekipmanların pahalılığından dolayı kapalı ameliyatlar bu kadar yaygın değildi ancak artık malzemelerin nispeten ucuzlaması ve laparoskopik deneyimi olan cerrahların sayısının artması sayesinde bu tür operasyonları daha çok hastamıza ulaştırabiliyoruz.

Laparoskopik ameliyatlar neden bu kadar popüler oldu, avantajları neler?

Laparoskopik ameliyat olan hastalar, klasik açık ameliyat olan hastalara göre çok daha az ağrı hissederler, estetik olarak kesi izleri çok daha az olur. Yara yerleri daha küçük olduğundan yara yeri enfeksiyonu, yara yeri kanamaları, yara yerinden oluşan fıtıklar (insizyonelherni) çok daha az görülür. Normal hayatlarına çok daha çabuk dönerler. 

Hangi ameliyatlar laparoskopik yöntemle yapılabiliyor?

Artık hemen hemen tüm operasyonlar kapalı yöntemle yapılabilmektedir. Yapılabilen operasyonlar hastanenin ve cerrahi ekibin yeterliliği ile doğru orantılıdır. Biz hastanemizde, mide fıtığı, reflü, obezite, kalın barsak operasyonları, karın duvarı fıtıkları (kasık fıtığı, göbek fıtığı, eski operasyon izlerine bağlı gelişen fıtıklar) ve safra kesesi operasyonlarını uygun şartlar var ise laparoskopik yani kapalı yöntemle yapıyoruz. 

Pekilaparoskopik cerrahinin hiç dezavantajı yokmu?

Deneyimli ellerde açık ameliyata göre bir dezavantajı yok. Ancak ameliyat maliyetlerinin biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 

Laparoskopik ameliyatlar her hastaya yapılabilir mi ?

Kapalı ameliyatlarda karın içi bir gazla şişirilir ve buna bağlı karın içi basıncı normalin çok üzerine çıkar. Bu sebep ile ciddi akciğer ve ya kalp rahatsızlığı olanlar için Bu tür operasyonlar ek sorunlar getirebilir. Tabiki tüm hastalar bizim ve anestezi ekibimizin ameliyat öncesi detaylı değerlendirmesine tabi tutulmakta ve ardından operasyonun türüne karar verilmektedir.Yine, daha önce geçirilmiş karın içi operasyonları da sebep oldukları yapışıklıklar dolayısı ile relatifkontrendikasyon sayılabilir ancak bu yapışıklığın derecesine ve cerrahın deneyimine bağlıdır.


 
Etiketler :
Konak - Hastanesi - ve - Laparoskopik - tedavisi -
12-08-2016
Sağlık
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi